Máj 2018 /Lopušná dolina/

Cyklistická sezóna je v plnom prúde a my sme sa opäť vybrali preskúmať aké cyklistické podmienky naše východné Slovensko poskytuje nám bezmotorovým nadšencom. Tento krát sme sa rozhodli pre menej náročnú, no o to krajšiu trasu. Išlo o cyklistický chodník, ktorý spája Poprad so Svitom.

Dátum 6. máj 2018 sa niesol v znamení príjemného slnečného počasia. Bicykle sme naložili do auta a vybrali sme sa do Popradu odkiaľ začal náš cyklovýlet do Lopušnej doliny pri úpätí Nízkych Tatier. Auto sme podľa pokynov v brožúrke “Najkrajšie cyklovýlety v Prešovskom kraji” zaparkovali na popradskom sídlisku, odkiaľ bol len kúsok na cyklochodník okolo riečky.


Cyklistický chodník z Popradu do Svitu je ponúka veľmi nenáročnú jazdu. Má dĺžku 10 km a podľa počtu užívateľov, ktorých sme stretli, konštatujem, že je to trasa veľmi populárna. Cyklistický chodník priam praskal vo švíkoch. Okrem cyklistov sme stretli aj veľa korčuliarov. Chodník je vhodný pre cestné bicykle a je v dobrom stave. Povrch je asfalt i keď na počudovanie v jednom úseku bola čiastočne zámková dlažba. Napriek tomu sme nezaznamenali nijaké poškodenia, či prekážky, ktoré by nám jazdu sťažovali.


Popri chodníku stáli informačné tabule, ktoré nás informovali o polohe, nadmorskej výške a poskytovali kopec zaujímavých a užitočných údajov a faktov. Páčilo sa mi, že z prevažnej časti trasa vedie pozdĺž rieky Poprad a tiež že som mal možnosť pokochať sa pohľadom na parádnu panorámu Vysokých Tatier. Z Popradu do Svitu sme takto prešli príjemných desať kilometrov. Od Svitu sme pokračovali smerom do Lopušnej doliny. Toto bol úsek kde cyklochodník vystriedala obyčajná cesta, nie však príliš frekventovaná.

Bola to veľmi pekná časť nášho výletu. Neustále sme mali výhľad na Vysoké Tatry. Táto etapa našej cyklotrasy bola oveľa menej zaľudnená, no príroda ktorou sme prechádzali bola čarovná. Lesy, stromy, zeleň boli všade naokolo. Cesta je asfaltová, vhodná aj pre cestný bicykel. Naša cesta sa skončila príchodom do Lopušnej Doliny, kde sme si v miestnom hoteli dali fajnú kávu. Celkovo sme prešli 12,4 kilometrov a trvalo nám to rekreačným tempom cca 40 minút. Takže cesta späť nebol z časového ani iného hľadiska žiadny problém.
Táto príjemná trasa bola krásnym spestrením nášho dňa.

Spravili sme niečo pre svoje telo, ale obohatili sme si aj vedomosti o okolí a to vďaka náučným turistickým tabuliam, ktoré boli rozmiestnené po celej trase.
Spiš nám ukázal ďalší spôsob ako nenáročným pohybom stráviť voľný čas. My cyklo nadšenci sme ho preskúmali na dvoch kolesách a na budúce by som na tento nenáročný výlet zobral aj mamu.

Jazdec: Maxim
Trasa: Nízke Tatry - Lopušná dolina
Mapy
Posted in Nízke Tatry - Lopušná dolina.