Máj 2018 /Červený Kláštor – Niedzica – Lesnica/

Na nedávnej jazde v okolí Červeného Kláštora som sa opäť presvedčil o tom, že v Prešovskom kraji netreba ďaleko cestovať za krásnou prírodou. Vpodstate sa tu nachádza takmer všetko, čo môže krajina človeku ponúknuť. Od majestátnych hôr s nadmorskou výškou okolo 2500 m.n.m., cez malebné doliny a lúky, rieky, jazerá, až po živočíchy voľne žijúce v tejto bohatej prírode.
Najlepšie na tom ale je, že si to všetko človek môže pobehať a užiť na bicykli. Horskom alebo cestnom.
Červený Kláštor sa nachádza na hraniciach s Poľskom, v národnom parku Pieniny, severovýchodne od Vysokých Tatier, približne 90km na sever od Prešova odkiaľ je to autom približne jeden a pol hodiny.
Kedže som v tejto oblasti na bicykli ešte nešiel, trasu som plánoval na internete. Zapáčila sa mi trasa Lesnica – Červený kláštor, kde sa nachádza pekné stúpanie z Lesnice na Lesnické sedlo a odkiaľ aj pekný zjazd do Veľkého Lipníka.
Aby som nešiel sám, pridal sa ku mne môj brat. Vyrazili sme z obce Červený Kláštor, turistického centra slovenskej časti NP Pieniny.
Popri obci preteká rieka Dunajec, ktorá sa zarezáva do vápencového masívu
Tri Koruny a vytvára prielom Dunajca na hranici s Poľskom. Vedie tadiaľ aj cyklotrasa smerom na Lesnicu, no povrch nie je asfaltový, ale jemný štrk, takže tento úsek nie je veľmi vhodný pre cestný bicykel.
Preto sme sa vybrali opačným smerom a tento úsek obídeme cez
Poľsko a do Lesnice sa dostaneme z opačnej strany cez poľské pohraničné mesto Szczawnica.
Počasie vyšlo ideálne, takže bolo vidieť kopec turistov, ktorí sa tiež prišli pobicyklovať okolo rieky Dunajec.
Hranicu sme prešli cez časť mesta Spišská Stará Ves, asi 7km po ceste od Červeného Kláštora. Hneď za hranicou je Sromowieckie jazero, ktore slúži ako vyrovnávacia nádrž pre jazero Czorsztyn s rozlohou až 10 km 2.
Na jednom brehu dominuje zámok Niedzica a na druhom hrad Czorstyn.
Naša trasa vedie popri jazere Czorsztyn smerom na sever až do dediny Knurów. Treba vystúpať jedno krátke stúpanie ku zámku Niedzica a hneď za ním druhé stúpanie do dediny Falsztyn. Odtiaľ je to už iba krásny zjazd popri jazere až do dediny Frydman, kde cesta pokračuje po rovinke až do dediny Knurów.
Na konci jazera v dedine Dębno je možnosť odbočiť doprava na Krośnicu. Táto cesta pokračuje popri opačnej strane jazera, kde sú naozaj pekné výhľady na celú oblasť, no kvôli frekventovanej premávke sme sa rozhodli pokračovať rovno cez Knurów.
Tu začína približne 5km stúpanie po málo frekventovanej ceste v lese, kde sme stretli viacero cyklistov a pár miestnych gazdov na koňoch. Tento úsek ponúka naozaj pekný výhľad na jazero Czorsztyn a v diaľke aj Vysoké Tatry.
Na vrchu stúpania, približne 830 m.n.m sme si dali krátku pauzu. Nachádza sa tu informačná tabuľa o udalostiach z prvej svetovej vojne na tomto území, autobusová zastávka a niekoľko rozcestníkov, ktoré ukazujú smer pre viacero cyklotrás pre horské bicykle.
My sme pokračovali z kopca po ceste ďalej, smerom na Dolnú Ochotnicu.
Na začiatku klesania je jeden technickejší úsek, no potom cesta klesá približne 20km cez viacero dedín, až do dediny Tylmanowa.
Tu sa napájame na cestu vyššej triedy, kde bola premávka trochu väčšia, ale cesta je dostatočne široká, takže sme bez problémov pokračovali, teraz už na juh smerom do mesta Szczawnica.
Cestu nám lemuje rieka Dunajec, ktorá tečie na sever do Poľska. Cez rieku prechádza viacero lávok pre chodcov a cyklistov. V Krościenku nad Dunajcem sme prešli cez mohutný betónový most na druhú stranu Dunajca a pokračovali až do kúpeľneho mesta Szczawnica, turistického centra regiónu. Priamo z  centra vedie cyklochodník v dĺžke približne 2km až na hranicu so Slovenskom.
Tento úsek je veľmi populárny u turistov. Asi najväčšou zaujímavosťou je splav rieky Dunajec na tradičných drevených pltiach so sprievodcami v dobových krojoch.
Splav sa začína v obci červený kláštor a pokračuje až do Szczawnice. Rovnaká trasa sa dá prejsť aj na bicykloch, popri rieke až do Červeného kláštora, no kedže ako som spomínal na začiatku, tento úsek nie je asfaltový, my sme pokračovali na Lesnicu, kde sme sa zastavili na kávu.
Odporúčam v tomto úseku dávať pozor pod kolesá, lebo na ceste sa môžu náchádzať konské lajná, ktoré tam ostali po koníkoch ťahajúcich koče s turistami.
Po krátkej pauze sme pokračovali cez dedinku Lesnica na Lesnické sedlo.  Približne 4km do kopca, s maximálnym 12% stúpaním, ale zvládnuteľné. Keď sme vystúpali do sedla, výhľad stál za tú námahu. Z jednej strany je vidieť vrch Tri koruny a dedinu Lesnica a z druhej
strany Vysoké Tatry. Je tu aj malá chalúpka s kaviarňou či drobným občerstvením.
Zo sedla sme pokračovali asi 10km zjazdom späť do Červeného kláštora, kde sme si v reštaurácii dopriali zaslúžené jedlo a pivo po celodennej jazde.
S plným bruchom a so super pocitom z peknej celodennej jazdy v krásnej prírode sme potom nasadli do auta a fičali naspäť domov do Prešova.
Prejsť celú trasu nám trvalo pri priemernej rýchlosti 24 km/h približne 3 a pol hodiny plus si nechajte pár hodín na všetky zastavenia.
Za celý deň sme prešli približne 83km a nastúpali okolo 1234 výškových metrov.
Kvôli svojej dĺžke a dvom mierne tažkým stúpaniam je táto trasa vhodná skôr pre cyklistov zvyknutých na dlhšie trasy, no bezproblémov sa dá prispôsobiť zdadnostiam cyklistu podľa toho, aký veľký “okruh” okolo jazera
Czorstyn zvolíte. Či už to bude rovnaká trasa ako sme prešli my, alebo iba krátky 9 km dlhý úsek cez prielom rieky Dunajec, rozhodne sa sem oplatí prísť na cykloturistiku. Odporúčam každému.
Jazdec: Tomáš
Trasa: Pieniny - Červený Kláštor - okolo Dunajca
Mapy
Posted in Pieniny - Červený Kláštor - okolo Dunajca.