Dlhý rad na zmrzlinu, ľudia posedávajúci v parku, rodinky na bicykloch, občas niekto prebehne v teniskách po oživenom korze kráľovského mesta Sabinov.Prvá septembrová nedeľa v Sabinove dostala nádych starých časov. Premávka bola takmer na celý deň presmerovaná mimo centra tak sme si spolu so Sabinovčanmi užili mesto inak. Pripomienka historických udalostí spomalila čas a my sme sa na okamih ocitli v roku 1896, kedy zo Sabinova vyštartovali členovia prvého cyklistického klubu na svoj 155 km dlhý pretek do Miskolca.
Na bicykli putovali šarišskou krajinou nielen vojaci 1. Československej armády, ktorí mali v Sabinove svoj cyklistický prápor, ale aj mladý kaplán Pavol Gojdič /neskôr známy biskup/ či geniálna cyklistka Lenka Ilavská,18 – násobná víťazka pretekov svetových pohárov a 25 násobná majsterka Československa. Lenka osobne poctila svojou prítomnosťou toto podujatie a priniesla so sebou aj bicykel, na ktorom vyhrala Giro d’Italia v roku 1993. Nuž dizajn sa za tú dobu poriadne posunul – cesťák Montagner spred 25 rokov vyzeral bez baranov a na prvý pohľad ako obyčajná favoritka.
Pozornosť davu však priťahovali predovšetkým bicykle “nevídané”. V tomto prípade platilo – čím staršie tým atraktívnejšie.Parádnu repliku odrážadla, ktorú zostrojil Karl von Drais ešte v roku 1817 priniesla atraktívna dvojica členov Klubu Tyrnaviavelo.
Obdobie „prvej republiky“ Československa pripomenuli osobnosti M.R.Štefánik a T.M. Masaryk. Jeden známy ako letec a druhý ako jazdec na koni. Štefánik vlastnil originálneho predchodcu bicykla „kostitras“ takže sa predpokladá, že na ňom vedel jazdiť a Masaryk bol zas známy svojimi cyklopotulkami do prírody. Na koni začal jazdiť až po šesdesiatke. V Sabinove ako spomienku na toto prelomové obdobie našich dejín objavil na koni „tatíček“ Masaryk.
Skladace vojenské bicykle s držiakmi na deky či ich vylepšené verzie z Francúzska – s držiakmi na víno doniesli zberatelia bicyklov z Revúcej a Košíc.
Na povalách Šariša sa našlo množstvo cykloartefaktov, ktoré šikovní ľudia opravili a tak sme na korze mohli vidieť aj úplne malé deti na starožitných trojkolkách či kolobežkách. Galantní Sabinovčania rôznych profesií sa ochotne a celkom trpezlivo fotili s návštevníkmi.
Najlepšie zostalo na záver – len pre cyklistov krúžiacich po korze sa rozozvučalo mesto keď Marta Kubišová zaspievala revolučný song “Ať mír dál zůstává s touto krajinou…” My, pamätníci zamatovej revolúcie, sme to asi prežívali inak ako miléniová generácia, ale myslím, že z bezpečného a slobodného pohybu po meste sa tešili všetci.
Kto tam nebol v roku 18-tom nevadí, korzo v Sabinove bude otvorené opäť o rok.