júl 2018 /Stakčín – Nová Sedlica/

Na bicykli do Novej Sedlice – najvýchodnejššia obec Slovenska nachádzajúca sa v Národnom parku Poloniny v okrese Snina.
Poloniny sú v skutku nádherné a ak sa rozhodnete ísť po nami vybranej trase, určite ste sa rozhodli správne.
09. 07. 2018, deň, ktorý sme si vybrali pre túto nádhernú cyklotúru. Počasie nám praje a preto nieje dôvod nevyraziť. Tomáš ,,Maco” ma vyzdvihol v práci a ja v plnej výzbroji odchádzam z kancelárie s bicyklom bok po boku. Kolegovci sa nečudujú, vedia, že svoj milovaný bicykel nespustím z očí a preto v tento deň pre rýchlosť času zdieľal kancelárske priestory so mnou, aby sme mohli čím skôr vyraziť. Zastavili sme sa ešte v Prešove v miestnej kaviarničke pre dávku kofeínu.
Štartujeme. Smer Stakčín – tam začína naša jazda.


Cesta do Stakčína nám ubehla v celku fajn. Cieľ je jasný – Nová Sedlica. Ideálna trasa po málo frekventovaných cestách v lesnom prostredí blízko Národného parku Poloniny. Štart sme zahájili cca o 16tej hodine. Musím sa priznať, že som tu nikdy nebola a prostredie je tu naozaj prenádherne. Trocha nás trápi protivietor, ktorý nám veľmi nehrá do karát, ale stale veríme, že to bude lepšie, teda minimálne cestou späť, kedy by nám mohol pomôcť.
Postupne začíname stúpať k najväčšej vodnej nádrži na Slovensku, ktorá je zároveň najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe – Starina. Toto mierne stúpanie má cca 5 km a pohodovým tempom je zvládnuteľné aj pre rekreačných cyklistov.

Cítim sa ako v raji. Krásne počasie, minimum áut a dokonale upravená cesta, čo viac si môžem priať. Po nastúpaní prvých výškových metrov nás čaká dlhý zjazd, ktorý si neskutočne užívame. Vezieme sa cez Príslop, Kolbasov, Ulič, Uličské Krivé, kde nás tabuľa informuje, že do nášho cieľa máme ešte 13 km. Stretávame čím ďalej tým menej áut. Prechádzame obcou Zboj, kde zrazu sa dvora rúti rovno na mňa psík a asi sa na mňa veľmi hnevá. Našťastie ho domáci hneď spacifikovali a ja som mohla pokračovať v jazde a neprišla som o nové cyklo oblečenie. Pred nami sú ešte cca 3 km a sme v cieli. Víta nás obec Nová Sedlica. Krátka pauza na doplnenie energie, zopár fotiek a sadáme na bicykle, aby sme sa stihli vrátiť k autu v čase, aký sme si naplánovali.


Cesty späť sa trocha bojím pri predstave, že smerom do Novej Sedlice sme šli väčšinou v zjazde, takže nás čaká opačné stúpanie. Do Uliča to šlo pohodovým tempom a potom opäť začíname dupať do pedálov. Nebojte sa ale, nie je to žiadna tragédia, to len ja veľmi rada preháňam 🙂 veď vlastne celú cestu debatujeme a obdivujeme tento krásny kraj. A koniec koncov, pre krásu sa trpí, a ak my ženy chceme mať krásne pozadie a ,,nôžky“, tak nie je nič lepšie ako vysadnúť na bicykel a poriadne si zašliapať.

Trocha ma začína v kopci pobolievať ľavé koleno, ale to je len tým, že som bola celú zimu lenivá a nehýbala sa, no aj napriek tomu som to zvládla. Ešte zopár fotiek vodnej nádrže Starina a letíme do Stakčína.

Celá táto trasa nám trvala 4 hodiny úplne pohodovým tempom. Na 75 kilometroch máme nastúpaných približne 1 000 výškových metrov a spokojne sadáme do auta. V Humennom nás ešte čaká zaslúžené pivko a výdatná večera a spokojne môžeme vyraziť smer Prešov. Zvládli sme to my – zvládnete to aj VY !!!!

Jazdec: Miška
Trasa: Poloniny - Okolo Stariny
Mapy
Posted in Poloniny - Okolo Stariny.