August 2018 /Pieniny/

Na výlet do Pienin sme sa vybrali 30.8.2018. Celková trasa bola iba 28,2 kilometra dlhá. Trvalo nám to celé prejsť takmer dve hodiny s prevýšením 755m. Nebol to náročný cyklovýlet, ale bol veľmi zaujímavý, vďaka okolitej scenérii. Pieniny sú krásne.

 

Výlet sa začal v Lesnici, kam sme sa s Tomášom doviezli autom. Vybrali sme bicykle, ja konkrétne môj terénny Cannondale. Dôvod výberu bicykla bol ten, že popri Dunajci sa ide po prašnej ceste. Výlet teda začal v Lesnici na parkovisku pri Chate Pieniny, kde som si hneď všimol požičovňu bicyklov. Je to super, že človek môže odparkovať auto a hneď nasadnúť na požičaný bicykel a šup ho na výlet.

Z Lesnice sme sa po asfaltovej ceste vybrali smer Veľký Lipník. Cesta nebola veľmi frekventovaná, išlo sa nám veľmi pohodovo. Cestou sme videli veľké množstvo turistických ubytovní a pohostinstiev, takže nie je žiaden problém nájsť ubytovanie, či osvieženie. Od Chaty Pieniny cesta stúpala až po Lesnícke sedlo, kde bol malý obchodík so suvenírmi a odtiaľ sme šli dole kopcom až do Veľkého Lipníka.

Z Veľkého Lipníka bola cesta príjemná. Opäť sme išli po hlavnej ceste, no opäť nebola frekventovaná, takže sa nám išlo naozaj dobre. Cesta bola poväčšine kopcovitá, ale nebolo to náročné prevýšenie. Z Veľkého Lipníka sme došli do Obce Haligovce a odtiaľ taktiež asfaltovou cestou až do Červeného Kláštora.

 

Výlet nám vyšiel dokonale. Počasie nám prialo a turistov bolo málo. Akoáhle sme došli do Červeného Kláštora, tak sme si to tam pofotili, natočili sme nejaké videá. Obzreli sme si kláštor a vydali sme sa smer Lesnica, Chata Pieniny. Cesta z Červeného Kláštora viedla popri Dunajci. Scenéria bola naozaj krásna. Dunajec, skalnaté kopce, okolitý les.

Všetko to nám spríjemňovalo cestu. Všimli sme si cestou zopár lavičiek, kde sa dalo oddýchnuť. Cestou popri Dunajci sa pomaly začalo stmievať, tak sme sa nezastavovali, aby sme uzavreli okruh cesty opäť v Lesnici. Tam sme zoskočili z bicyklov, dali si bryndzové halušky a pivko (šofér samozrejme nealkoholické) a vydali sme sa autom späť do Prešova.

Krátkym záverom by som chcel dodať len toľko, že túto trasu sa oplatí absolvovať. Ak už nie kvôli vlastnému zdraviu a radosti z bicyklovania, tak aspoň kvôli nádhernej prírode a historickým pamiatkám ako je Červený kláštor. Trasa je relatívne nenáročná, ale odporúčam zobrať si MTB bicykel, či cyclo cross, keďže časť úseku vedie po prašnej ceste.

Jazdec: Maxim
Trasa: Pieniny - Červený Kláštor - okolo Dunajca
Mapy
Posted in Pieniny - Červený Kláštor - okolo Dunajca.