August 2018 /Lipany – Levočská dolina – Lipany/

12. augusta v nedeľu sme sa autom dopravili do Lipan, odkiaľ sme vyrazili na bicykloch smerom po Krivianskej ulici do Levočskej Doliny.
Z Lipan sme štartovali už pomerne neskoro o pol jednej poobede. Slnko už príjemne pripekalo a počasie bolo priam ideálne, sem tam zafúkal vetrík, čo pri teplote okolo 30° bolo celkom príjemné.

Od začiatku miernym stúpaním sme prešli cez Krivany do obce Brezovica. Hľadali sme cyklošípku, ktorá by nám určila smer našej cyklotrasy, bohužiaľ zatiaľ nie je úsek vyznačený, a tak sa musíme orientovať podľa dopravných značiek. V Brezovici na veľkej križovatke sme odbočili do ľava, a cez most, ktorý vedie ponad rieku Torysa, sme sa previezli do obce Brezovička. V tejto maličkej obci môžete nájsť dokonca až dva renesančné kaštiele a pôvodne gotický kostol sv. Martina z Tours.

Posledný úsek s vyššou intenzitou motorových vozidiel je za nami, keď sa dostávame za Nižným Slavkovom k cykloturistickému smerovníku – Papučar a ďalej miernym stúpaním sa vydáme na smer Brutovce. Tu už je menšia pravdepodobnosť, že stretnete autá a tak sa pokojne môžete vydať na toto krásne dlhšie stúpanie a obzerať krásu Levočských vrchov.

Prechádzame lesom po perfektnej asfaltovej ceste, kde sa dá schladiť v tieni stromov. Výhľady na Levočské vrchy sú nádherné, lúky s množstvom kvetov, pasúce sa ovečky, kravy a v každej dedinke množstvo tradičných zachovalých dreveníc dodávajú tomuto miestu atmosféru až máte pocit, že sa nachádzate v nepoškvrnenej prírode s dedinkami ako z rozprávky.

 

Prechádzame obcou Brutovce, kde sa koná obecná slávnosť, keď výjdeme na koniec obce, v kopci vidíme ďalší smerovník a informačnú tabuľu o obci. Dole sa už len spustíme do Obce Oľšavica, Nižné Repaše a v obci Torysky sa nezabudnite, tak ako my, a odbočte doľava. Tu sa končí perfektný asfalt, a nezľaknite sa rozbitej cesty, ani prudšieho stúpania. Za každým stúpaním Vás totiž čaká krásny výhľad.

Toto už je posledné stúpanie na ceste do Levočskej doliny, užili sme si perfektný zjazd lesom popri dvoch rybníkoch, a napojili sa na klasickú dobrú asfaltovú cestu, ktorá nás priviedla priamo do Levočskej doliny. Tu môžete napríklad využiť bio kúpalisko, chytať ryby, alebo ísť do relax centra či bowling. V blízkosti Levočskej doliny je množstvo cyklotrás, a ak by ste si chceli spraviť dlhší cyklovýlet, s ubytovaním tu určite nebudete mať problém. Z Levočskej doliny môžete pokračovať až do Levoče, kde je množstvo kultúrnych pamiatok, ktoré určite stoja za pozretie. My sme však mali málo času a tak sme si dali len kávu a tešili sa na cestu späť, chceli sme byť v Lipanoch do západu slnka, čo sa nám nakoniec aj podarilo.

Prešli sme dokopy 91,7 km s prevýšením 1300 metrov, za približne 5 hodín a 30 minút, počas ktorých sme sa zastavili na zaujímavých miestach. Cesta tam aj spať v jeden deň, je určite náročná pre cyklistov, ktorý jazdia sporadicky, a ak, tak odporúčam vyraziť ráno, aby ste sa nemuseli ponáhľať. Na trase sme stretli množstvo cyklistov, ľudia v dedinách pôsobili veľmi milo, niektorý sa nám dokonca zdravili, čo dodalo celému výletu ešte príjemnejšiu atmosféru.

Ja som prešla túto trasu na horskom bicykli, ktorý sa mi hodil hlavne na rozbitej lesnej ceste, ale Tomáš, ktorý bol so mnou, to veselo zvládol aj na „cesťáku“. Táto trasa sa mi veľmi páčila, aj keď som sa trocha obávala či zvládnem stúpania, ale určite sa chcem ešte na tieto miesta vrátiť.

Jazdec: Renáta
Trasa: Levočské vrchy - Lipany - Levoča
Mapy
Posted in Levočské vrchy - Lipany - Levoča.